İngiltere’de iklim eylemcilerinden protesto: Stonehenge’i turuncuya boyadılar

İngiltere’de Milattan Önce 3000 ila 2000 yılları arasında yapıldığına inanılan Stonehenge’de ‘Just Stop Oil’ (Sadece Petrolü Durdurun) isimli iklim platformu tarafından eylem düzenlendi. Platformun sosyal medya hesapları ve internet sitesinde yer alan görüntü ve bilgilere göre, eylemciler, Stonehenge’e turuncu toz boya döktü.

Platformun internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, “İki ‘Just Stop Oil’ destekçisi Stonhenge’i turuncu toz boya ile dekore etti” denildi. İklim eylemcilerinin talepleri şu şekilde açıklandı: “Gelecek Birleşik Krallık hükümetinin, 2030 yılına kadar petrol, gaz ve kömür çıkarılmasını ve yakılmasını sonlandırmak için diğer hükümetlerle eşitlikçi bir anlaşmaya varmak üzere birlikte çalışmaya bağlı olmasını istiyorlar.”

‘YARIN BİNLER GÜN DÖNÜMÜNÜ KUTLAMAK İÇİN BURAYA GELECEK’

Platformun paylaştığı bilgilere göre, iki eylemci, Salisbury yakınlarındaki antik bölgede yer alan Stonehenge’e yerel saatle 12 sıralarında turuncu toz boya döktü. Platform, “Yarın binlerce kişinin, Yaz Gün Dönümünü kutlamak için bu bölgeye gelmesi bekleniyor” dedi.

Kamuoyu yoklamalarında birinci parti olarak görünen ana muhalefet İşçi Partisi’nin açıkladığı manifestoda, iktidara gelmeleri halinde yeni petrol ve gaz lisanslarını durduracaklarını bildirdiğini hatırlatan ‘Just Stop Oil’ bugünkü eyleme katılan kişilerin de görüşlerini aktardı. 21 yaşındaki Oxford öğrencisi Miamh Lynch, “Gün dönümünde Stonehenge, doğal dünyayı kutlamakla ilgili. Ama olduğu duruma bakın” dedi.

‘BU TURUNCU BOYA AKIP GİDECEK AMA…’

Tüm insanların acıdan azade bir yaşam sürme hakkı olduğunu vurgulayan Lynch, “Ancak petrol, kömür ve gazın yakılmaya devam edilmesi, eşi benzeri olmayacak bir ölçekte ölüme ve acıya neden oluyor. Medeniyetimizin ardında ne bırakacağını düşünmenin zamanı geldi. Bizim mirasımız ne? Nesillerce tepkisiz ve hareketsiz kalmak taşlar için iyi olabilir, iklim politikası için değil” ifadelerini kullandı.

Eyleme katılan diğer isim, 73 yaşındaki Rajan Naidu’ydu. “Ya biz fosil yakıt çağını bitireceğiz ya da o bizi” diyen Naidu, dünyanın nükleer silahlar konusunda yaptığı gibi fosil yakıtlardan çıkma konusunda da ortak bir anlaşma imzalaması gerektiğine dikkat çekti. Naidu, Stonehenge’deki turuncu boyanın yağmurun etkisiyle akıp gideceğini ama hükümetin acilen eyleme geçmesine duyulan ihtiyaç için bunun geçerli olmadığını belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x