Newsweek’in anne babalara tavsiyesi: İsrail’e karşı çıkan çocuğunuzu bastırabilirseniz bastırın

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısına karşı Batı kamuoyunda yükselen ve başını gençlerin çektiği güçlü tepki gündem yaratmaya devam ediyor. Son olarak ABD’de yayınlanan ünlü Newsweek dergisindeki bir yazıda, anne babalara Şükran Günü yemeğinde Filistin’i savunan çocukların “İsrail’le ilgili konuşmasının bastırılması” olmuyorsa da alternatif yöntemlere başvurmaları önerildi. Yazıda, Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurulması, “Yahudi devletinin yok olması” olarak aktarıldı.

Derginin son sayısında yayınlanan Jeff Gottesfeld ve Beth Leedham imzalı yazıya, “İsrail karşıtı çocuğunuz Şükran Günü için eve geldiğinde…” başlığı atıldı. Yazıda bu konudaki fikir ayrılıklarının “aile içinde de gerilime sebep olabilecek boyutta” olabileceği belirtilerek ebeveynlere ‘uyarılar’ yapıldı.

‘Ahlaki açıklığın’ burada yardımcı olabileceği belirtilen yazıda, Filistin’e desteğini ifade eden gençler eleştirilerek, “ateşkes isteyenlerin ahlaki açıklığa sahip olmadığı” savunuldu.

‘ŞÜKRAN GÜNÜ MASASI ZOR KONUŞMALAR İÇİN KURULUYOR’

ABD’de Harvard/Harris tarafından yapılan yeni bir kamuoyu yoklamasına göre ülkedeki 18-34 yaşındaki yetişkinlerin neredeyse yarısının ‘Filistinlilerin çektikleri acıların 7 Ekim’de yaşananları haklı gösterdiği görüşünde olduğunu’ belirten Newsweek, Şükran Günü masasının ‘zor konuşmalar için kurulduğu’ değerlendirmesini yaptı.

Dergi, pek çok kişinin çocuklarının kampüslerde ya da sokaklarda Filistin’e destek eylemleri yaptığını hatırlatarak, bu eylemlerde gençlerin İsrail’i ‘soykırım’ ile suçladığına, ‘özgür Filistin’ ve ‘Nehirden denize Filistin özgür olacak’ sloganları attığına işaret etti.

‘BURADAN ACISIZ BİR ÇIKIŞ MÜMKÜN DEĞİL’

Bu durumun” özellikle Yahudi aileler için çetin olacağı” öngörüsünde bulunan Newsweek, “masanın bir tarafında Yahudi düşmanı baskıdan kaçıp İsrail devletini kurmaya yardımcı olan değerli bir büyüğün, diğer ucunda ise Yahudi anavatanının yok edilmesini açık bir şekilde savunan bir gencin olmasının yürek burkan bir senaryo olduğunu” söyledi.

“Böyle bir durumdan acısız bir şekilde çıkmanın mümkün olmadığı” belirtilen yazıda, “Burada seçimler ve sonuçlar var. İsrail’de olduğu gibi ABD’de de şöyle yapalım: Hangi acıyı seçtiğimizi düşünelim ve sonuçlarını Yahudi değerlerinin rehberliğinde yönetelim” denildi.

‘ZOR AMA MUHTEMELEN VERİMLİ ÜÇÜNCÜ BİR YOL VAR’

Bu noktada ailelerin değerlendirebileceği olasılıklardan birinin ‘İsrail’le ilgili her türlü konuşmayı tamamen bastırması’ olduğunu belirten Newsweek, “Bu, yüzeysel olarak bakıldığında değer temelli bir yaklaşım gibi görünüyor. Ancak İsrail’deki savaş bir varoluş mücadelesi. Çoğumuz bunu açıkça hayatımızı tehdit eder bir şekilde deneyimliyoruz” diyerek bu konuyu ‘bastırmanın imkansız olabileceğine’ dikkat çekti.

Bu acıyı ele almanın da çok kuvvetli ve kahredici olabileceği ifade edilen yazıda, alınabilecek aksi bir tutumun ise ‘kuralsız ve herkese açık bir tartışma’ olduğu kaydedildi. Böyle bir durumda aile içinde ayrılıkların çıkmasının olası olduğunu ifade eden Newsweek, “burada izlenebilecek zor ama muhtemelen verimli üçüncü bir yol daha olduğuna” işaret etti.

‘AHLAKİ AÇIKLIK’ TARTIŞMASI

Newsweek’e göre, bu yol, ‘ahlaki açıklık için konuşmaya daveti’ içeriyor. Bu öneriye göre, bir kişi inandığı şeyleri dile getirdiğinde, bunları birbiriyle ilintili bir şekilde savunduğunda, değerlerine sahip çıktığında ve olası sonuçları kabul ettiğinde aynı zamanda Talmud metinlerinin gösterdiği yol da takip edilmiş oluyor. Ahlaki açıklığın ne olduğunu anlatmak için tam tersi durumu ele alan Newsweek, neyin ahlaki açıklık olmadığını ise şöyle savundu:

“Dünyada bizim İsrail karşıtı genç insanlarımız arasında olduğu gibi pek çok kişi ateşkes çağrısı yapıyor. Ne yapılması gerektiğiyle ilgili büyük bir belirsizlik ve kararsızlık var. Ama yine de ateşkes çağrısı yapanlar, Hamas’ı bertaraf etmek ve rehinelerin geri dönmesini sağlamak için ne yapılması gerektiği konusunda baskı gördüğünde omuzlarını silkip çözüm önermek için yeterince bilgi sahibi olmadıklarını söylüyor. Bu ahlaki açıklığın olmadığı bir durumdur. Bu, kullanışsız olmaktan daha da azıdır.”

‘BURADAN KOLAY BİR ÇIKIŞ YOK’

Newsweek’e göre, ahlaki açıklık için verimli bir konuşma, ‘masadaki herkesin ne yapılabileceği ile ilgili fikirlerini dile getirmesi demek.’ Ahlaki açıklığın ‘ruhani bir zorunluluk’ olduğu da iddia edilen analizde, bundan kaçınmanın ‘hoşgörü gösterilemez bir korkaklık olduğu’ savunuldu. “Bu konuşmaların acı da verebileceğini” yazan dergi, “İsrail karşıtı çocuklarımızdan bazıları, gerçekte neye inandıkları ve seçimlerinden hangi sonuçların doğacağı ile ilgili onları ne kadar nazik bir şekilde sorgularsak sorgulayalım bundan nefret edeceklerdir. Kendilerini rahatsız hissedeceklerdir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Şükran Günü’nden ‘kolay bir çıkış olmadığını’ savunan Newsweek, “Acımızı seçmeliyiz: Ya kaçınmanın acısı ya herkese açık tartışmanın acısı ya da ahlaki açıklık için seçenekler ve sonuçlar üzerinde düşünürken çocuklarımızı ve ailelerimizi kıvrandırmaktan doğan acı” diye yazdı.

İsrail’in Gazze saldırılarında bugüne kadar 13 binin üzerinde Filistinli öldürüldü. Ölümlerin yarıdan fazlasının kadın ve çocuk olduğu belirtiliyor. Bu durum hem ABD’de hem de Avrupa’da büyük katılımlı gösterilerle protesto ediliyor. Gösterilerde özellikle gençler başı çekiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x