APK Programlara Google Engeli! Artık Kullanamayacaksınız!

Teknoloji devi Google, güvenlik önlemlerine bir yenisini ekleyerek Play Store dışından indirilen uygulamaları da denetlemeye başlıyor. Yeni özellik, kötü niyetli yazılımların mobil cihazlara sızma olasılığını önemli ölçüde düşürecek.

GERÇEK ZAMANLI DÜZENLEYİCİ

Google, güvenliği artırmak adına Play Protect’e gerçek zamanlı tarayıcı özelliğini ekledi. Bu özellikle, cihazın işletim sisteminde günde yaklaşık 125 milyar tarama yaparak kötü niyetli veya istenmeyen yazılımları tespit ediyor. Yeni güncelleme ile birlikte, Play Protect artık sadece Play Store’dan değil, aynı zamanda üçüncü taraf kaynaklardan indirilen APK dosyalarını da denetleyecek.

ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMALARI DA DENETLİYOR

Google’ın yeni güvenlik özelliği, üçüncü taraf uygulama mağazalarından indirilmeye çalışılan uygulamaları da denetliyor. Eğer herhangi bir şüpheli durum tespit edilirse, kullanıcıyı bilgilendirip uygulamanın yüklenmesini engelliyor. Kullanıcıya sadece “Uygulamayı tara” veya “Uygulamayı yükleme” seçenekleri sunuluyor.

Tarama tamamlandıktan sonra, Google, kullanıcıya neden bir uygulamanın yüklenmediğine dair bir açıklama sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, güvende olduklarından emin oluyorlar.

Yeni güvenlik özelliği şu an için Hindistan’da kullanıma sunuluyor ve ilerleyen dönemlerde diğer ülkelerde de kademeli olarak yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x