Martı Yolculuğuna 20 Bin Lira Ceza!

Alaçatı Mahallesi’nde 14 Ağustos’ta yapılan trafik uygulamasında durdurulan H.O.’nun, korsan taşımacılık yaptığı belirlendi. Bu suçlamayı kabul etmeyen H.O., aracında bulunan 4 kişinin otostop çektiğini, kendisinin de bu yüzden araca aldığını söyledi. Belediyeden izin alınmaksızın ücret karşılığı korsan taşımacılık yaptığı gerekçesiyle H.O.’nun aracı 60 gün trafikten men edilirken, 20 bin 342 lira da idari para cezası kesildi.

H.O., işlemin iptali için yargıya başvurdu. H.O., yazın Çeşme’deki evinde ikamet ettiğini, olay günü İzmir’e dönerken gece yolda otostop çeken 4 kişiyi beklememeleri için aracına aldığını söyledi.

BELEDİYEDEN İZİN ALMASI GEREKİR

Davayı görüşen İzmir 6’ncı İdare Mahkemesi, denetim sırasında H.O.’ya ait araçta bulunan S.Ç., B.D., B.S., S.Y., D.S.K.’nin, H.O.’ya ‘Martı Tag’ isimli uygulamadan ulaştıklarını ve ücret karşılığı gitmekte olduğunu belirtti. 4 kişinin kimlik tespiti yapılmak için düzenlenen tutanağı imzaladıkları, yine H.O.’nun da tutanakta imzasının bulunduğu belirtildi. Mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürürlüğe konulan mevzuat hükümleri gereğince büyükşehir belediyesi sınırları içinde yolcu taşımacılığı yapılabilmesi için yetkili belediyeden izin veya ruhsat alınması gerektiğine yer verdi. Mahkeme, yetkili belediyeden izin ve ruhsat almaksızın H.O.’nun yolcu taşımacılığı yaptığının sabit olduğuna karar verdi. Hakim, bu nedenle H.O.’nun işlemin iptal talebinin reddine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x